تبلیغات
سردار مرصاد - طب سوزنی درمان همه دردها نیست

طب سوزنی درمان همه دردها نیست

نویسنده :admin wiki
تاریخ:دوشنبه 19 مرداد 1394-08:47 ق.ظ

هر روز به واسطه پیشرفت علم شاهد یافته‌های جدید و تكمیل دانسته‌ها در حوزه‌های متعدد هستیم. در میان پیشرفت‌های متعدد علوم، این روزها طب سوزنی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در تبلیغات، از این نوع درمان به عنوان راهی برای یافتن سلامتی از دست رفته برای برخی افراد یاد می‌شود. فقط كافی است سری به یكی از مراكز طب سوزی بزنید. خواهید دید از یك سردرد ساده و گذرا گرفته تا بیماری‌های صعب‌العلاج درمان طب سوزنی تجویز می‌شود.
 
به گزارش آرمان، شاید هر یك از ما با شنیدن طب سوزنی سكانس‌های فیلم یانگوم و نحوه سوزن زدن به تن بیماران برایمان تداعی می‌شود. طب سوزنی (acupuncture) یكی از اشكال، طب چینی بوده و قرن‌هاست برای درمان مشكلات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. طب سوزنی براساس این نظریه استوار شده كه انرژی (در طب سنتی چینی به انرژی چی/chi می‌گویند)، در داخل و بیرون بدن و درون راه‌های كه به آنها كانال‌های انرژی می‌گویند جریان دارد. طب سوزنی شامل فروكردن سوزن‌های بسیار نازك در پوست و روی نقاط استراتژیكی و حیاتی بدن می‌شود و بیشتر برای درمان درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشكان طب سوزنی‌كار معتقدند زمانی فرد بیمار می‌شود كه چیزی مسیر حركت انرژی (chi) را مسدود كرده یا تعادل آن را برهم زده باشد. آنها بر این باورند طب سوزنی كمك می‌كند تا مسیر مسدود شده برداشته شود یا تعادل انرژی در بدن به شكل اول برگردد. برخلاف این نظر، بیشتر پزشكان غربی معتقدند طب سوزنی با فشار بر روی نقاط خاص باعث تحریك اعصاب، ماهیچه‌ها و بافت‌های هم‌بند می‌شود. این تحریك‌ها باعث افزایش ترشح مسكن‌های طبیعی بدن و همچنین افزایش جریان خون در بدن می‌شود.

 درمانی برای همه دردها!


وارد مركز طب سوزنی در محدوده فرمانیه می‌شویم؛ سالن انتظار پر است از بیماران با امراض‌ مختلف. روی در و دیوار مطب بروشور‌های گوناگونی مبنی بر اینكه تحقیقات نشان می‌دهند استفاده از طب سوزنی برای درمان حالت تهوع و استفراغ ناشی از بارداری، شیمی‌درمانی و درد بعد از جراحی مفید است، خودنمایی می‌كند. این بروشورها همچنین می‌گویند طب سوزنی برای درمان مشكلات بعد از سكته مغزی و بازگرداندن مهارت‌هایی كه فرد در نتیجه آسیب سكته مغزی از دست داده مفید است و حتی در ادامه استفاده از طب سوزنی در كنار سایر درمان‌ها به درمان طولانی‌مدت انواع سردرد‌ها از جمله میگرن، گرفتگی‌های ناشی از قاعدگی، درمان فیبرومیالژیا (fibromyalgia)، یا درد خشكی گسترده ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم بدن تجویز شده است. درمان درد ناشی از گرفتگی عضلات، درمان درد ناشی از آرتروز (osteoarthritis)، بهبود عملكرد مفصل آرتروزی، درمان درد كمر در افراد مبتلا به كمر درد، درمان مشكل كارپال تونل (carpal tunnel) در درمان آسم، درمان اعتیاد به مواد مخدر، كاهش یا درمان درد دندان، كاهش درد زایمان و... را از مزایای استفاده از درمان طب سوزنی می‌دانند.

 طب سوزی درمان لاغری

 در میان شلوغی سالن انتظار زن جوانی درباره علت مراجعه به این مركز به «آرمان» می‌گوید: برای لاغری و تناسب اندام شیوه‌های مختلفی در قالب رژیم‌ها، ورزش‌ها و داروهای متنوعی را امتحان كردم اما با طب سوزنی می‌توان به راحتی وزن كم كرد. زینب كه در سه جلسه مراجعه به طب سوزنی شش كیلو وزن كم كرده است، می‌افزاید: برگشت وزن و چاقی با طب سوزنی غیرممكن است و این شیوه می‌تواند برای همگان بدون عوارض و موثر باشد.

  انتظارهای اغراق‌آمیز از طب سوزنی


با وجود این مشاور مركز طب سوزنی به «آرمان» می‌گوید: در دنیا هیچ چیز صد در صد نیست بلكه هر تغییری در این نوع درمان در بدن هر یك از افراد تاثیر‌های متفاوتی دارد. مریم رضایی می‌افزاید: مبلغ طب سوزنی از جلسه‌ای 40 تا 100 هزار تومان است. او در پاسخ به این سوال كه طب سوزنی برای درمان چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود، تصریح می‌كند: افراد برای درمان درد و همچنین درمان بعضی از انواع بیماری‌های خاص از طب سوزنی استفاده می‌كنند. این مشاور درباره كم و كیف درمان می‌گوید: معاینه طب سوزنی توسط پزشك با مشخص كردن نقاط بلوكه شده یا دارای مشكل در بدن افراد مشخص می‌شود و به این ترتیب مشكل در هر نقطه‌ای از بدن باعث ابتلا به بیماری خاصی می‌شود. به گفته او بعد از اینكه پزشك نقاط مشكل‌دار را یافت، شروع به فروكردن سوزن در پوست می‌كند. هر چند روش هر پزشك طب سوزنی كار با دیگری متفاوت است، اما معمولا این درمان بین 15دقیقه تا یك ساعت طول كشیده و ممكن است، نیاز به چند جلسه درمان یا مراجعه منظم و همیشگی به پزشك باشد. رضایی تاكید می‌كند: با توجه به اینكه مشاوره رایگان است هر یك از مراجعان حتی برای برخی بیماری‌ها نظیر وسواس و افسردگی نیز به این درمانگاه مراجعه می‌كنند. در واقع این نوع انتظارها از طب سوزنی اغراق‌آمیز است.

  باید شیوه صحیح زندگی را آموخت


در میان جمع زنی میانسال در اتاق انتظار نشسته است. او كه گرفتگی رگ دستش را دلیل مراجعه به این مركز عنوان می‌كند به «آرمان» می‌گوید: بعد از مدتی دست درد به پزشك مراجعه كردم و او فقط عمل جراحی را درمان این درد دانست اما آدم‌های زیادی هستند كه به دلیل عمل جراحی رگ دستشان دیگر توان انجام فعالیت‌های روزمره را ندارند. منیر شكری می‌‌افزاید: بنابر تحقیقات انجام شده با رژیم درمانی مناسب، ورزش و طب سوزنی دیگر نیازی به عمل جراحی نیست. در ضمن اینكه این روزها برای هر چیز عمل جراحی تجویز می‌شود اصلا مناسب نیست آن هم به این دلیل كه افراد باید زندگی صحیح را با تغذیه مناسب و ورزش بیاموزند. او در پاسخ به این سوال كه طب سوزنی چه حسی ایجاد می‌كند، تاكید می‌كند: ممكن است هنگام داخل رفتن سوزن، فشار كمی احساس كنید. این فشار دردآور و ناراحت‌كننده نیست. ناحیه‌ای كه سوزن فرو رفته ممكن است سوزن سوزن و بی‌حس شده، خارش یا درد كمی داشته باشد. طب سوزنی‌كار‌ها معتقدند این احساس نشانه‌ای از آزاد شدن انرژی در بدن است. بعد از اینكه سوزن وارد شد، طب سوزنی‌كار ممكن است سوزن را كمی جلو عقب كرده یا جریان گرما یا الكتریسیته به آن وارد كند.

 درمان‌های اغراق‌شده


رئیس كمیسیون بهداشت مجلس درباره كم و كیف تاثیر طب سوزنی بر درمان به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: طب سوزنی به عنوان یك درمان كهن و اثبات شده در شرق شناخته می‌شود اما اینكه این درمان دوای هر دردی باشد صحت ندارد. حسینعلی شهریاری با بیان اینكه نمی‌توان از هر درمان و عملی انتظار درمان صد در صدی را داشت، می‌افزاید: این نوع طرز فكر نه تنها علمی نیست بلكه می‌تواند برای برخی از افراد به عنوان منبعی برای كسب درآمد هنگفت تلقی شود. به گفته او افرادی كه مبادرت به درمان طب سوزنی می‌كنند باید بدانند دوره‌های ویژه برای این طب را گذرانده باشند. در واقع اغلب پزشكان عمومی با گذراندن دوره‌های تخصصی مبادرت به فعالیت در این زمینه می‌كنند. رئیس كمیسیون بهداشت مجلس تصریح می‌كند: در زمینه علاج دردها در طب سوزنی اغراق‌هایی در زمینه خواص آن انجام می‌شود كه چندان صحت ندارد. باید به این نكته توجه داشت كه تاثیر هر درمانی محدود است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Why is my Achilles tendon burning?
سه شنبه 28 شهریور 1396 05:27 ق.ظ
Excellent post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!

Extremely helpful info specially the ultimate
phase :) I deal with such info a lot. I was seeking this
particular info for a very long time. Thank you and best of luck.
What causes pain in the back of the heel?
شنبه 11 شهریور 1396 05:58 ب.ظ
Hello, I enjoy reading through your post. I like
to write a little comment to support you.
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 07:57 ق.ظ
Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog site?

The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo